34850 HJÖRDIS OLDFORS. 13 Assietter, "Poäng" Upsala Ekeby.

34850a_8dcb792fb7f6e63_med.jpeg
  • 34850a_8dcb792fb7f6e63_sm.jpeg
  • 34850b_8dcb792fd4904b9_sm.jpeg
  • 34850c_8dcb792ff22d716_sm.jpeg
  • 34850d_8dcb79300a93190_sm.jpeg
  • 34850e_8dcb79301d089e9_sm.jpeg
  • 34850f_8dcb79302f2963c_sm.jpeg
  • 34850g_8dcb79304898759_sm.jpeg
  • 34850h_8dcb79306216d7f_sm.jpeg
  • 34850i_8dcb79307953716_sm.jpeg
  • 34850j_8dcb79308c81eec_sm.jpeg

Mäter ca: 18x20cm.

Bruksslitage, repor, märken.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Hjördis Oldfors (1920-2014)

    I kategori Art
    Hjördis Oldfors (1920-2014)
    Hjördis Oldfors var dotter till köpmannen Oscar Olsson och Ragnhild Jörlander. Hon studerade vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1947–1950 samt bedrev privata studier i måleri, skulptur och vävning. Hon startade en egen keramikateljé under namnet Bränd form i Göteborg men 1952 erbjöds hon en tjänst vid Upsala-Ekeby AB där hon verkade fram till 1959. Under denna tid formgav hon bland annat modellerna Poäng, Kokos, Trio, Palma och Granit. Hon deltog i företagets utställningar i Göteborg 1957, Hälsingborgsutställningen 1955 en separatutställning i Uppsala 1958 samt en minnesutställning 2015 på Uppsala konstmuseum. Efter tiden i Uppsala återvände hon till Göteborg och ägnade sig åt keramik, textilkonst och måleri samt som lärare i måleri och keramik i Göteborg. Föremål producerade av Oldfors har ett Hj i en cirkel som signatur. Oldfors finns representerad bland annat vid Upplandsmuseet, Nationalmuseum, Hallands konstmuseum och Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum i Trondheim.