31479 BERTIL VALLIEN. Miniatyr båt, Kosta Boda, signerad.

31479a_8dc4ce0eab8eb54_med.jpeg
  • 31479a_8dc4ce0eab8eb54_sm.jpeg
  • 31479b_8dc4ce0ec247642_sm.jpeg
  • 31479c_8dc4ce0ed9eb026_sm.jpeg
  • 31479d_8dc4ce0ef4670f0_sm.jpeg

Mäter ca: 10cm lång.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Bertil Vallien (1938-)

    I kategori Art
    Bertil Vallien (1938-)
    Bertil Vallien är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.