35206 BERTIL VALLIEN. Flaska, "Satellit", Kosta Boda, osignerad.

35206a_8dcc34ac11ec35a_med.jpeg
  • 35206a_8dcc34ac11ec35a_sm.jpeg
  • 35206b_8dcc34ad0fcb2a0_sm.jpeg
  • 35206c_8dcc34ad24fce68_sm.jpeg
  • 35206d_8dcc34ad3b51f89_sm.jpeg
  • 35206e_8dcc34ad4fe0466_sm.jpeg
  • 35206f_8dcc34ad640c8ae_sm.jpeg
  • 35206g_8dcc34ad7bd82b5_sm.jpeg
  • 35206h_8dcc34ad9357d37_sm.jpeg
  • 35206i_8dcc34ada7aacc9_sm.jpeg
  • 35206j_8dcc34adb882980_sm.jpeg
  • 35206k_8dcc34adc66772c_sm.jpeg

Mäter ca: 30,5cm hög & 6,5x18cm.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Bertil Vallien (1938-)

    I kategori Art
    Bertil Vallien (1938-)
    Bertil Vallien är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.