36465 SYRIL ASSINIBOINE. Litografi, "To the beat of the drum", signerad & numrerad 381/500.

36465a_8dce2256c1f90ef_med.jpeg
  • 36465a_8dce2256c1f90ef_sm.jpeg
  • 36465b_8dce2256d3d294f_sm.jpeg
  • 36465c_8dce2256f137fd9_sm.jpeg
  • 36465d_8dce2257131dc0e_sm.jpeg
  • 36465e_8dce22573e42a8f_sm.jpeg

Rammått: 45x54cm.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Cyril Assiniboine (1958-)
    Canada

    I kategori Art
    Cyril Assiniboine (1958-)
    Cyril Assiniboine, Saulteux Ojibwa, föddes 1958 på Long Plains First Nation nära Portage La Prairie, Manitoba. Cyril är en självlärd konstnär som gillar att illustrera sitt eget folks kulturella traditioner såväl som traditioner från andra inhemska kulturer. Hans stil ändras för att passa hans ämne. Till exempel har han varit en pow wow-dansare i Kanada och USA, och när han målar dansarnas rörelser och trummornas rytmer använder han djupa, rika färger på ett representativt sätt. Men djupt inbäddade i hans tidiga verk finns symbolerna och legenderna från slätterna Ojibwa sammanvävda med prärielandskapet. Högt gräs, bufflar, vargar, hästar och mytomspunna ansikten sökte en anpassning till det moderna euro-amerikanska majoritetssamhället... ett uttalande om en First Nations kultur som söker sin rättmätiga plats inom en stor kultur.