36867 GUNNAR NYLUND. Skål, Rörstrand.

36867a_8dcecf00ab9fd68_med.jpeg
  • 36867a_8dcecf00ab9fd68_sm.jpeg
  • 36867b_8dcecf00e183345_sm.jpeg
  • 36867c_8dcecf01043337f_sm.jpeg
  • 36867d_8dcecf012128ae9_sm.jpeg
  • 36867e_8dcecf01389a990_sm.jpeg

Mäter ca: 8,5cm hög & 12,5cm i diam.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Gunnar Nylund (1904-1997)

    I kategori Art
    Gunnar  Nylund (1904-1997)
    Gunnar Nylund var son till den danska konstnären Fernanda Jacobsen-Nylund och den finlandssvenske skulptören Felix Nylund. Han blev konstnärlig ledare för Rörstrand i Lidköping på 1930-talet, då han redan var etablerad keramiker i Danmark. Han arbetade först hos Bing & Grøndahl Porcelainsfabrik i Köpenhamn 1925–1928. Han startade tillsammans med Nathalie Krebs keramikverkstaden Saxbo 1928–1931. Gunnar Nylund arbetade sedan för Rörstrand 1931–1955, större delen av tiden som konstnärlig ledare. Senare återkom han som frilans under många år. Han blev välkänd för sitt nya matta fältspatsglaserade stengods och för sina djurskulpturer i stengodschamotte. Gunnar Nylund gjorde under fem decennier ett 30-tal reliefer och skulpturer för offentlig utsmyckning. Dessutom hade han från 1940-talet flera frilansuppdrag, formgav länge sanitetsgods och badrumsinredningar för Ifö-verken, designade även mycket annat från glas och silver till kylskåp. Från 1955 var han konstnärlig ledare för Strömbergshyttans glasbruk i Hovmantorp, senare som deras frilans. Gunnar Nylund återvände i början av 1960-talet till Köpenhamn, där startade han tillverkning av stengods för Nymölle Keramiska Fabrik i Lyngby. Efter Rörstrands ägarbyte återkom han till Lidköping 1964 som frilans. Hans stengodset från den tiden fick ibland en mer industriell prägel. Han var då dessutom upptagen av att göra Europas största stengodsfontän Scanisarius i Bromölla.