31253 HJÖRDIS OLDFORS. Kanna. Upsala Ekeby.

31468a_med.jpeg
  • 31468a_sm.jpeg
  • 31468b_sm.jpeg
  • 31468c_sm.jpeg
  • 31468d_sm.jpeg
  • 31468e_sm.jpeg
  • 31468f_8dc4cc1bbc496ad_sm.jpeg
  • 31468g_8dc4cc1bd4d5ba1_sm.jpeg

Mäter ca: 19,5cm hög.

Krackeleringar i kannan.

Har ett mindre nagg & tillverkningsmiss i glasyren på undersidan/kanten.

    Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

    Hjördis Oldfors (1920-2014)

    I kategori Art
    Hjördis Oldfors (1920-2014)
    Hjördis Oldfors var dotter till köpmannen Oscar Olsson och Ragnhild Jörlander. Hon studerade vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1947–1950 samt bedrev privata studier i måleri, skulptur och vävning. Hon startade en egen keramikateljé under namnet Bränd form i Göteborg men 1952 erbjöds hon en tjänst vid Upsala-Ekeby AB där hon verkade fram till 1959. Under denna tid formgav hon bland annat modellerna Poäng, Kokos, Trio, Palma och Granit. Hon deltog i företagets utställningar i Göteborg 1957, Hälsingborgsutställningen 1955 en separatutställning i Uppsala 1958 samt en minnesutställning 2015 på Uppsala konstmuseum. Efter tiden i Uppsala återvände hon till Göteborg och ägnade sig åt keramik, textilkonst och måleri samt som lärare i måleri och keramik i Göteborg. Föremål producerade av Oldfors har ett Hj i en cirkel som signatur. Oldfors finns representerad bland annat vid Upplandsmuseet, Nationalmuseum, Hallands konstmuseum och Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum i Trondheim.