Börjar: 12 apr 2024 13:55Avslutas: 21 apr 2024 17:00
21 APRIL 2024
31853
OLOF LARSSON. Vas, Laholmskeramik.
Slutpris80 SEK
31792
GUSTAF ANKARCRONA. Ljusstake, smide, Käck & Hedbys, Leksand.
SlutprisInga bud
31843
Okänd designer, antagligen för orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång, Osignerad.
Slutpris1 500 SEK
31858
Bordslampa. Smide & glas, Strindberg-stil.
Slutpris350 SEK
31872
2 Dalahästar.
Slutpris80 SEK
31879
HANS-AGNE JAKOBSSON. Golvlampa, "G45", mässing & trä, Markaryd.
Slutpris3 400 SEK
31882
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på pannå, "stilleben", signerar L. Glueck.
Slutpris400 SEK
31880
Äldre ovanlig bjällerkrans till häst. 1800-1900 talet.
Slutpris2 000 SEK
31766
6 Champagne kupor. Bohemia, Kristall.
Slutpris400 SEK
31830
ROYAL COPENHAGEN. 5 Äldre vägg tallrikar. Början på 1900-talet.
Slutpris120 SEK
31863
Elektrisk grill, Severin.
Slutpris80 SEK
31794
Diverse. Bl.a Nysilver m.m.
SlutprisInga bud
31816
KJELL ENGMAN. Miniatyrskål, "October", Kosta Boda, Osignerad.
Slutpris80 SEK
31793
Brevlåda. Plåt.
Slutpris120 SEK
31852
Diverse glas. Bl.a Ahlefeldt Laurvig, Orrefors m.m.
Slutpris140 SEK
31827
6 Buljongkoppar med fat. "Helena", Rosenthal, Tyskland.
Slutpris320 SEK
31806
Diverse keramik. Bl.a Nittsjö, Törngren m.m.
SlutprisInga bud
31890
Persisk matta. Isfahan, 1800000 knutar per M2.
Slutpris120 SEK
31854
Diverse porslin. Bl.a Gustavsberg m.m.
Slutpris80 SEK
31762
Elektriska Verktyg.
Slutpris100 SEK
31813
Mask. Skuret trä & djurhud, Möjligen Dan, Liberia, 1900-Talet.
Slutpris80 SEK
31787
BERTIL VALLIEN. Karaff, Boda Artist Collection, signerad.
Slutpris100 SEK
31834
Samovar/dryckeskylare- för tre olika drycker, 1800-talets senare hälft, vitmetall, tappkranar i form av psykopompern hänklar med fågelhuvud.
Slutpris5 500 SEK
31777
Kakelskärare.
Slutpris140 SEK
31841
Ölkrus. Le Cercueil, "dödskalle" Belgien.
SlutprisInga bud
31795
5 Höga snapsglas. 1900-Talet.
Slutpris200 SEK
31874
Tomtar & svampar. Keramik & glas.
SlutprisInga bud
31848
Skål. Württembergische metallwarenfabrik. WMF, Nysilver.
Slutpris80 SEK
31790
Slutpris100 SEK
31833
2 Daler. plåtmynt, avgjutning av 2 daler silvermynt 1742, Götabanken.
Slutpris500 SEK
31837
Diverse keramik.
Slutpris160 SEK
31892
Väggur. Noak.
Slutpris80 SEK
31878
Herrcykel. Crescent Spring 3.
SlutprisInga bud
31811
Relief, Brons, Hedvig Eleonora, signerad PP, troligtvis 1800-talet.
Slutpris80 SEK
31877
NIELS NIELSEN. Figurin,"Murare", Bing & Gröndal.
Slutpris400 SEK
31823
Jultallrikar. Bing & Gröndal. 1930-1937, 1946-1949, 1951-1956, 1958, 1967-1969, 1970-1971.
Slutpris600 SEK
31767
OLOF LARSSON, 6 Glöggmuggar, Laholms Keramik.
SlutprisInga bud
31869
Salt & sockerströare. Gefle/Upsala Ekeby.
SlutprisInga bud
31860
Royal Copenhagen. samtliga delar har nagg och sprickor.
Slutpris290 SEK
31873
Leksaksbilar.
SlutprisInga bud
31876
ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster", 9 delar.
Slutpris350 SEK
31888
Ryamatta.
Slutpris80 SEK
31839
Ljusstake. Driven mässing, barock, 1700-talets första hälft, skador.
SlutprisInga bud
31800
PAUL HOFF. Val, Kosta Boda, Signerad.
Slutpris140 SEK
31889
Kohud. 1900-2000 talet.
Slutpris320 SEK
31768
Väggplåt. Mässing, "LA DANSE".
Slutpris120 SEK
31772
Slutpris80 SEK
31849
Diverse ägg i mässingsskål. Bl.a Alabaster, sten m.m.
Slutpris500 SEK