Börjar: 12 apr 2024 13:55Avslutas: 21 apr 2024 17:00

21 APRIL 2024

OLOF LARSSON. Vas, Laholmskeramik.
31853
Slutpris80 SEK
GUSTAF ANKARCRONA. Ljusstake, smide, Käck & Hedbys, Leksand.
31792
SlutprisInga bud
Okänd designer, antagligen för orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång, Osignerad.
31843
Slutpris1 500 SEK
Bordslampa. Smide & glas, Strindberg-stil.
31858
Slutpris350 SEK
2 Dalahästar.
31872
2 Dalahästar.
Slutpris80 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON. Golvlampa, "G45", mässing & trä, Markaryd.
31879
Slutpris3 400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på pannå, "stilleben", signerar L. Glueck.
31882
Slutpris400 SEK
Äldre ovanlig bjällerkrans till häst. 1800-1900 talet.
31880
Slutpris2 000 SEK
6 Champagne kupor. Bohemia, Kristall.
31766
Slutpris400 SEK
ROYAL COPENHAGEN. 5 Äldre vägg tallrikar. Början på 1900-talet.
31830
Slutpris120 SEK
Elektrisk grill, Severin.
31863
Elektrisk grill, Severin.
Slutpris80 SEK
Diverse. Bl.a Nysilver m.m.
31794
Diverse. Bl.a Nysilver m.m.
SlutprisInga bud
KJELL ENGMAN. Miniatyrskål, "October", Kosta Boda, Osignerad.
31816
Slutpris80 SEK
Brevlåda. Plåt.
31793
Brevlåda. Plåt.
Slutpris120 SEK
Diverse glas. Bl.a Ahlefeldt Laurvig, Orrefors m.m.
31852
Slutpris140 SEK
6 Buljongkoppar med fat. "Helena", Rosenthal, Tyskland.
31827
Slutpris320 SEK
Diverse keramik. Bl.a Nittsjö, Törngren m.m.
31806
SlutprisInga bud
Persisk matta. Isfahan, 1800000 knutar per M2.
31890
Slutpris120 SEK
Diverse porslin. Bl.a Gustavsberg m.m.
31854
Slutpris80 SEK
Elektriska Verktyg.
31762
Elektriska Verktyg.
Slutpris100 SEK
Mask. Skuret trä & djurhud, Möjligen Dan, Liberia, 1900-Talet.
31813
Slutpris80 SEK
BERTIL VALLIEN. Karaff, Boda Artist Collection, signerad.
31787
Slutpris100 SEK
Samovar/dryckeskylare- för tre olika drycker, 1800-talets senare hälft, vitmetall, tappkranar i form av psykopompern hänklar med fågelhuvud.
31834
Slutpris5 500 SEK
Kakelskärare.
31777
Kakelskärare.
Slutpris140 SEK
Ölkrus. Le Cercueil, "dödskalle" Belgien.
31841
SlutprisInga bud
5 Höga snapsglas. 1900-Talet.
31795
5 Höga snapsglas. 1900-Talet.
Slutpris200 SEK
Tomtar & svampar. Keramik & glas.
31874
SlutprisInga bud
Skål. Württembergische metallwarenfabrik. WMF, Nysilver.
31848
Slutpris80 SEK
31790
Slutpris100 SEK
2 Daler. plåtmynt, avgjutning av 2 daler silvermynt 1742, Götabanken.
31833
Slutpris500 SEK
Diverse keramik.
31837
Diverse keramik.
Slutpris160 SEK
Väggur. Noak.
31892
Väggur. Noak.
Slutpris80 SEK
Herrcykel. Crescent Spring 3.
31878
Herrcykel. Crescent Spring 3.
SlutprisInga bud
Relief, Brons, Hedvig Eleonora, signerad PP, troligtvis 1800-talet.
31811
Slutpris80 SEK
NIELS NIELSEN. Figurin,"Murare", Bing & Gröndal.
31877
Slutpris400 SEK
Jultallrikar. Bing & Gröndal. 1930-1937, 1946-1949, 1951-1956, 1958, 1967-1969, 1970-1971.
31823
Slutpris600 SEK
OLOF LARSSON, 6 Glöggmuggar, Laholms Keramik.
31767
SlutprisInga bud
Salt & sockerströare. Gefle/Upsala Ekeby.
31869
SlutprisInga bud
Royal Copenhagen. samtliga delar har nagg och sprickor.
31860
Slutpris290 SEK
Leksaksbilar.
31873
Leksaksbilar.
SlutprisInga bud
ROYAL COPENHAGEN. "Blå Blomster", 9 delar.
31876
Slutpris350 SEK
Ryamatta.
31888
Ryamatta.
Slutpris80 SEK
Ljusstake. Driven mässing, barock, 1700-talets första hälft, skador.
31839
SlutprisInga bud
PAUL HOFF. Val, Kosta Boda, Signerad.
31800
Slutpris140 SEK
Kohud. 1900-2000 talet.
31889
Kohud. 1900-2000 talet.
Slutpris320 SEK
Väggplåt. Mässing, "LA DANSE".
31768
Slutpris120 SEK
31772
Slutpris80 SEK
Diverse ägg i mässingsskål. Bl.a Alabaster, sten m.m.
31849
Slutpris500 SEK